مطالب علمی و خبری

ضرورت تقویت ارتباط آموزش عالی و جامعه

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

ضرورت تقویت ارتباط آموزش عالی و جامعه

دسته بندی : دانش تاریخ : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

سرپرست وزارت علوم بر ضرورت تقویت ارتباط بین آموزش عالی و جامعه تاکید کرد و گفت: با تقویت این ارتباط می توان از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه ها به منظور رفع مشکل در بخش های مختلف جامعه استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدضیاء هاشمی در در دیدار با تعدادی از دانشجویان دوره دکتری دانشگاه‌ها که امروز در وزارت علوم صورت گرفت،‌ اظهار کرد: نقدها و پیشنهادهای دانشجویان در خصوص مسائل خود و مباحث کلان آموزش عالی کشور بسیار مغتنم هست و مسئولان وزارت علوم، پاسخ به مطالبات دانشجویان را وظیفه خود می دانند.

وی با تاکید بر لزوم ارتباط هدفمند و نهادینه شده دانشجویان با مسئولان وزارت علوم اظهار کرد: دانشجویان برای انعکاس مسائل صنفی، آموزشی و تحصیلی خود از ظرفیت شورای صنفی دانشجویان که با حضور نمایندگان دانشجویان در سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تشکیل می شود استفاده و این نهاد رسمی را تقویت کنند.

سرپرست وزارت علوم با استقبال از طرح مطالبات از سوی دانشجویان، گفت: تلاش می کنیم تا جایی که اختیارات قانونی و امکانات آموزش عالی اجازه می دهد به این مطالبات پاسخ خواهیم داد، پس پاسخ به بعضی از مطالبات به زمان بیشتر و فراهم شدن بعضی بسترهای قانونی و ساختاری نیاز دارد.

وی با اشاره به ضرورت استفاده بیشتر از ظرفیت دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در بخش های مختلف جامعه گفت: نیازمند برقراری پیوند بیشتری بین آموزش عالی و جامعه اعم از بخش های صنعت، اقتصاد و فرهنگ هستیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه برای ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان توسط وزارت علوم نیازمند قوانین و برنامه‌ریزی‌های دقیق هست تاکید کرد: در همین راستا رشد بی رویه پذیرش دانشجویان دکتری را در همه زیر نظام های آموزش عالی محدود کردیم ولی به علت تقاضای اجتماعی بالا، محدودیت بیشتر در پذیرش دانشجویان دکتری به زمان و برنامه‌ریزی بیشتری نیاز دارد.

سرپرست وزارت علوم اظهار کرد: باید تمرکز اصلی دانشجویان دکتری بر آموزش، پژوهش و نوآوری باشد ولی در کنار فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، از نگاه همدلانه، دلسوزانه و نقادانه دانشجویان دانشگاه‌ها به مسائل آموزش عالی استقبال می کنیم.

وی در پایان پیشنهاد کرد: کمیته ای سه نفره توسط دانشجویان دکتری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تشکیل شود تا با برقراری ارتباط و تشکیل جلسات با معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان، راهکارهای لازم را برای پاسخگویی به مطالبات خود به سرپرست وزارت علوم ارائه کنند.

براساس این گزارش، تسهیل پرداخت وام ویژه دکتری، حذف شهریه سنوات اضافی، افزایش بودجه پژوهشی دانشگاه ها، اجرای طرح سربازی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در دانشگاه‌ها، مراکزپژوهشی و فناوری، پیشنهاد کاهش زمان سربازی فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری با هماهنگی مبادی ذی ربط قانونی و چاره‌اندیشی برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها از مهمترین مطالبات دانشجویان مقطع تحصیلی دکتری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از سرپرست وزارت علوم در این دیدار بود.

انتهای پیام