مطالب علمی و خبری

جزئیات پرداخت تسهیلات به ۳۰۰ هزار بازنشسته

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

جزئیات پرداخت تسهیلات به ۳۰۰ هزار بازنشسته

دسته بندی : دانش تاریخ : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: امسال ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات وام قرض‌الحسنه برای بازنشستگان در نظر گرفته شده هست که به این ترتیب به ۳۰۰ هزار نفر در مهرماه وام چهار میلیون تومانی اعطا می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمود اسلامیان دیروزدر نشست خبری به مناسبت رونمایی از تندیس بازنشستگان و روز تکریم خانواده و بازنشسته گفت: در سال ۹۲ سقف وام دو میلیون تومان بود و به ۴۰ هزار نفر داده می‌شد اما طی سه سال گذشته در سه مرحله ۸۰ میلیارد، ۲۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و امسال این رقم به ۱۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته هست. اسلامیان گفت: به این ترتیب مبلغ وام چهار میلیون تومان شده هست و به ۳۰۰ هزار بازنشسته طی مراسم قرعه‌کشی در مهرماه امسال پرداخت می‌شود.

تسهیلات برای هزار خودرو

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری همچنین از امضای قرارداد هلدینگ مالی صندوق با شرکت ایران خودرو خبرداد و گفت: تسهیلاتی تا سقف ۱۷۵ میلیون ریال در نظر گرفته شده هست که اگر خرید خودرو در اقساط ۳۶ ماهه باشد، با سود ۱۰ درصد هست و در اقساط ۴۸ ماهه، سود ۱۲ درصد خواهد داشت. وی تصریح کرد: یک هزار دستگاه در مرحله اول توافق کرده‌ایم و تا این لحظه ۴۵ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که طی مراسم قرعه‌کشی به این بازنشستگان داده می‌شود.

 

اسلامیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به دو چالش عمده صندوق بازنشستگی گفت: به دلیل تورم بالا در سال‌های اخیر، شاهد کاهش قدرت خرید بازنشستگان بوده ایم همچنین تبعیض حقوق در میان بازنشستگان وجود داشته به طوری که ۳۵ هزار میلیارد تومان قیمت به روز کاهش قدرت خرید در بازنشستگان هست.

 

اسلامیان گفت: دولت کمک کرده و ردیف بودجه‌ای را برای امسال به مبلغ ۲۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته تا علاوه بر رشد ۱۰ درصدی حقوق به طور میانگین حقوق بازنشستگان ۱۸٫۵ درصد افزایش یابد که به صورت پلکانی این روند ادامه می‌یابد.

 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: متاسفانه بازنشستگان با شرایط سختی زندگی می‌کنند و توقع زیادی ندارند؛ فقط انتظار دارند که در حد خط فقر زندگی کنند. وی ادامه داد: در شهرهایی که تعداد بازنشستگان مشخص و زیادی دارند، بسیاری از آن ها از وضعیت امکانات و تسهیلات نارضایتی دارند به همین دلیل ساخت‌ خانه‌های امید را برای آن ها آغاز کردیم. طی امسال پنج خانه امید در شهرستان‌های جیرفت، گچساران، محلات، ملایر و اردکان افتتاح می‌شود و ۱۲ خانه نیز در حال احداث هست.

 

وی درباره حقوق بازنشستگان نیز گفت: افزایش حقوق را امسال علاوه بر ۱۰ درصد داشتیم چرا که ۲۲۰۰ میلیارد تومان دولت به صندوق کمک کرد. مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری درباره بیمه تکمیلی بازنشستگان نیز گفت: قرارداد این بیمه امضا شده هست و متأسفانه اعتباری که باید لحاظ می‌شد، از سوی مجلس رد شد و امیدواریم توجه بیشتری به آن شود؛ در سیستم صندوق سعی شده هست رضایت بازنشستگان جلب شود.