مطالب علمی و خبری

تلگرام باردیگر انتقال سرور به ایران را تکذیب کرد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

تلگرام باردیگر انتقال سرور به ایران را تکذیب کرد

دسته بندی : دانش تاریخ : دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶

 مدیر تلگرام بارها بعد از هر اظهار نظر مسئولان ایرانی درباره انتقال سرور این پیام رسان به ایران به سرعت این خبر را تکذیب کرده هست و امروز هم این اتفاق بعد از اعلام صریح وزیر ارتباطات رخ داد.

به گزارش فارس، در حالی که محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در مصاحبه های خود با خبرنگاران از انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور خبر داده بود، مدیر تلگرام این خبر را با قاطعیت رد کرد.

محمود واعظی امروز یکشنبه در حاشیه افتتاح پارک فناوری اطلاعات و فناوری ارتباطات در کرج در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اعلام شده تلگرام سرورهایش را به ایران آورده، در این قضیه سرور منتقل شده یا CDN (توزیع محتوا) گفت: هر دو درست هست تا سرور وجود نداشته باشد CDN در آن نصب نمی‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: کار بسیار بزرگی انجام شده که برای کانالهای پر ظرفیت و کانالهایی که مراجعه زیادی داشته‌اند اکنون سرور را به ایران آورده‌اند و CDNها را هم آنجا نصب کرده‌اند و کار در حال انجام هست.

وی گفت: این اقدام شروع یک کار بزرگ هست و فکر می‌کنم اجازه دهیم همین سیاستی که بین ما و مدیر تلگرام توافق شده پیش برود و گام به گام در حال پیشرفت هستیم و امیدواریم انشاالله همانطور که وعده کرده‌ایم به نتیجه برسد.

ساعتی پس از این اعلام اما پاول دوروف، مدیر تلگرام در حساب کاربری خود در توییتر در واکنش به یکی از کاربران که خبر مذکور را توییت کرده بود، تصریح کرده هست: این اطلاعات نادرست هست. لطفا به آدرس https://t.me/durov/52 مراجعه کنید. در آدرس مذکور که مربوط به کانال شخصی مدیر تلگرام هست، اخباری تفصیلی در مورد استفاده از سرورهای سی دی ان در بعضی کشورها از جمله ایران برای افزایش سرعت دسترسی به محتوای چندرسانه ای در عین حفظ ایمنی درج شده هست.

وی همچنین در پاسخ به کاربر ایرانی دیگری باز هم تاکید کرده که هیچ یک از سرورهای تلگرام یا هیچ سرور دیگری که دارای داده های خصوصی کاربران باشد به ایران منتقل نشده یا در این کشور نصب نشده هست.

مدیر تلگرام که چندین بار با ادبیاتی مشابه به این سوال در حساب کاربری توییتر خود پاسخ داده در جواب یک کاربر دیگر ضمن رد خبر انتقال هرگونه سرور به ایران یا روسیه نوشته: سیاستمداران / روزنامه نگاران همیشه چیزهای مختلف را با هم قاطی می کنند.