مطالب علمی و خبری

ارتباطی میان سونوگرافی دوران بارداری و اوتیسم وجود ندارد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

ارتباطی میان سونوگرافی دوران بارداری و اوتیسم وجود ندارد

دسته بندی : دانش تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

پژوهشگران آمریکایی در بررسی اخیر خود اعلام کردند سونوگرافی دوران بارداری ارتباطی با اوتیسم در کودکان ندارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، آزمایشات سونوگرافی در دوره بارداری، متداول هست و اخیرا، پژوهشگران این موضوع که آیا احتمال وجود اختلال طیف اوتیسم در میان کودکانی که در رحم در معرض این روش قرار داشته‌اند، بیشتر هست، تحلیل کردند.

نتایج این بررسی جدید نشان می‌دهد که هیچ ارتباطی میان مدت‌زمان یا تعداد سونوگرافی دوره بارداری و تشخیص متعاقب اوتیسم در کودک وجود ندارد. این در حالیست که پیشتر یک گروه پژوهشی، ارتباطی آماری میان اوتیسم و سونوگرافی نفوذ موج عمیق طی سه ماه اول و دوم بارداری پیدا کرده بود.

دکتر “جودی ابوت” (Jodi Abbott)، نویسنده این پژوهش و پزشک مرکز پزشکی بوستون می‌گوید: عمق نفوذ در واقع فاصله میان مبدل دستگاه سونوگرافی(کاوشگر) روی پوست و نقطه‌ای که در سونوگرافی به آن نگاه می‌کنید هست.

این پژوهش، در مجله ” JAMA Pediatrics” به چاپ رسید.

عمق نفوذ

عمق نفوذ، دورترین نقطه‌ای هست که با موج سونوگرافی قابل دستیابی هست و هیچ ارتباطی با محل قرار گرفتن جنین یا بخش‌های دیگر ندارد.

همان‌گونه که در مجله “Ultrasound in Medicine” اشاره شده، فرکانس، با حرکت از میان بافت، جذب موج را افزایش می‌دهد؛ پس اگر فرکانس بالاتر باشد، سونوگرافی به سطح کم‌عمق‌تری نفوذ خواهد کرد.

عمق نفوذ با توجه به سایز هر زن و تعداد بافت‌هایی که وی در شکم خود و در میان جنین و مبدل دارد، متفاوت هست و تحت کنترل او نیست.

دکتر “ن. پاول رزمن” (N. Paul Rosman)، متخصص مغز و اعصاب “مرکز پزشکی بوستون” (Boston Medical Center) در آمریکا گفت: نتایج این پژوهش نشان می‌‌دهد سونوگرافی موجب اوتیسم نمی‌شود. در هر حال، هنوز نقص‌هایی در این پژوهش وجود دارد و برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع، پژوهش بیشتری مورد نیاز هست.

سونوگرافی و اوتیسم

سونوگرافی می‌تواند بافت‌ها را گرم کند که این موضوع مضر هست و موجب ارتعاش بافت‌ها می‌شود. پیشتر این نگرانی وجود داشته هست که آیا سونوگرافی، تاثیر منفی روی یک جنین در حال رشد به خصوص در نواحی مغز که در مراحل اولیه رشد حساس هست، دارد.

انتهای پیام