مطالب علمی و خبری

اجرای طرح تلفیق دارویی بیماران بستری در مراکز درمانی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

اجرای طرح تلفیق دارویی بیماران بستری در مراکز درمانی

دسته بندی : دانش تاریخ : چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

طرح تلفیق دارویی در زمان بستری بیمار در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اجرا در می آید.

به گزارش وب دا، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: بر اساس این طرح که از سوی سازمان غذا و دارو به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده هست، داروسازان در زمان بستری بیمار در مراکز درمانی، اطلاعات داروهای مصرفی بیماران پیش از زمان بستری را دریافت می کنند.

دکتر سپیده الیاسی خاطر نشان کرد: با اجرای این برنامه که توسط داروسازان فعال در داروخانه بیمارستان ها اجرا می شود از بروز احتمالی تداخلات دارویی جلوگیری می شود و بر اساس داروهای مصرفی، اطلاعات به پزشک معالج ارائه و در خصوص داروهای مصرفی در زمان بستری بیمار تصمیم گیری می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اطلاع از داروهای مصرفی بیمار قبل از بستری توسط پرستاران و یا پزشک دریافت می شود تصریح کرد: در بعضی از موارد فراموشی بیمار برای اطلاع دادن از داروهای مصرفی پیش از زمان بستری و یا درج نشدن در پرونده، تداخلات و یا عوارض دارویی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: در طرح تحقیقاتی که به صورت پایلوت در مراکز درمانی به اجرا در آمده هست اجرای تلفیق دارویی خطاهای دارویی را کاهش داده و همچنین در هزینه های درمانی نیز صرفه جویی شده هست.  

دکتر الیاسی تاکید کرد: بررسی داروهای مصرفی بیمار در زمان ترخیص نیز از دیگر برنامه هایی هست که پس از اجرای تلفیق دارویی در زمان بستری دنبال می شود.

گفتنی هست: به همین منظور دوره آموزشی تلفیق دارویی با حضور مسئولان و کارشناسان ستادی معاونت غذا و دارو، داروسازان و مسئولان داروخانه های بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به مدت دو روز در دانشکده داروسازی برگزار شد.  

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند هست نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در

مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.

پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.